Zatoksynienie organizmu

ETAPY ZATOKSYNIENIA  ORGANIZMU

  • Pierwszy etap - stan chronicznego zmęczenia,   pomimo wystarczającej ilości snu,
  • Drugi etap - bóle głowy, stawów,
  • Trzeci etap - alergia, kamienie nerkowe i wątrobowe,   torbiele, guzy, nadwaga
  • Czwarty etap - na twarzy i całym ciele pojawiają się zwisające brodawki, wypryski ropne, swędzące plamy, dolegliwości skórne, obrzęk oczu  

    “Chorujemy nie dlatego, że się zarażamy ale zarażamy się dlatego, że jesteśmy chorzy “

        Chciałabym sie odnieść do przyczyn występowania chorób. Jako pierwszą przyczynę wymieniłam zatoksynienie organizmu. Dostarczamy je spożywając przetworzone jedzenie, pijąc nieodpowiedniej jakości wodę. Ponadto nasze ciało produkuje swoje własne toksyny. Są to substancje powstające podczas przemiany materii.  Kiedy organizm nie jest w stanie pozbyć się toksyn to zaczynają się pojawiać problemy ze zdrowiem.
        Druga przyczyna to niedobór substancji odżywczych spowodowany dietą ubogą w te substancje, witaminy, makro i mikroelementy, aminokwasy. Są to katalizatory reakcji a bez ich udziału następuje zaburzenie procesów biochemicznych. Jelito cienkie jest odpowiedzialne za wchłanianie cukrów, białek, tłuszczów, witamin ale przede wszystkim wody oraz zawartych w niej elektrolitów i pierwiastków śladowych. Jelito grube odpowiada za zagęszczanie treści płynnej pochodzącej z jelita cienkiego. Dzięki bogatej florze bakteryjnej przygotowywane są w nim  substancje toksyczne do wydalenia i niestrawione produkty przemiany materii. Ważne  jest wzbogacanie diety w błonnik. Źródła błonnika to pełnoziarniste pieczywo, otręby, owoce, ciemnozielone owoce liściaste. Chociaż błonnik nie jest trawiony ułatwia przechodzenie treści pokarmowej przez przewód pokarmowy i obniża ryzyko zachorowania na raka jelita. U osób cierpiących na zaparcia pojawiają się bóle głowy, brak apetytu, torbiele, bóle stawów  u mężczyzn przerost gruczołu krokowego. Przeciętny 40-latek posiada w jelicie grubym od dwóch do czterech kilogramów zalegającej nieprzesuwalnej masy, która utrudnia  wchłanianie jelitowe. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi komórkowych substancji odżywczych i trwa to wiele lat objawia się to zawałem, cukrzycą czy nowotworem.
        Nasz organizm jest zaopatrzony w system filtracyjny (nerki, wątroba), który ma za zadanie usuwanie toksyn. Często jest ich tak dużo, że nerki i wątroba nie  są w stanie ich usunąć. To ma wpływ na  działanie wszystkich organów - również mózgu.
     Wg GUS w 1960 r. na choroby układu krążenia i nowotwory w Polsce umierało 37% osób, w 2003 r. ta liczba osiągnęła 70%, obecnie 75%. To nie jest normalne, że coś społecznego zmienia się w ciągu 50 lat aż dwukrotnie.
     Otóż w ostatnich latach zmieniliśmy drastycznie sposób odżywiania. Potrzebujemy różnorodności żeby być zdrowym a ta różnorodność to warzywa i owoce. Dzisiejsze owoce zawierają śladowe ilości witamin.
         W swoim środowisku mamy wiele urządzeń: komputer, kuchenka mikrofalowa, telefon komórkowy, telewizor. Wszystkie te urządzenia wytwarzają pole  elektromagnetyczne, które ujemnie oddziałuje na nasz ustrój. To pole powoduje zaburzenia w pracy wszystkich komórek organizmu. Szybkie tempo życia w dzisiejszych czasach predysponuje do stresu. Najlepiej radzą sobie ze stresem osoby, których organizm jest w równowadze psychosomatycznej. W innym przypadku objawia się to brakiem snu co niszczy organizm powodując jego przyspieszone starzenie się. To stres blokuje wytwarzanie przez nadnercza hormonu DHEA. Niedobór tego hormonu przyspiesza starzenie, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, chorób nowotworowych, choroby Alzheimera. Niedobór powoduje również obniżenie poziomu testosteronu i estrogenów czyli szybkie starzenie się, kłopoty z pamięcią, koncentracją, miażdżycę, osteoporozę.