Przyczyny chorób

    Przyczyną występowania wszystkich chorób jest:
  • zatoksynienie organizmu
  • niedobór podstawowych makro,  mikroelementów i witamin
  • brak wchłaniania w przewodzie pokarmowym
Nadmiar substancji szkodliwych w organizmie powodowany jest wchłanianiem ich z powietrza, z pożywienia i z braku higieny. Toksyny to trujące związki chemiczne, najczęściej gromadzą się w stawach, tkankach, wątrobie, nerkach, płucach, sercu i mózgu. Nieraz musi upłynąć wiele lat zanim zainicjują proces chorobowy. W związku z upływem czasu mało kto łączy zachorowanie np. na nowotwór z toksynami. Tymczasem, to toksyny wywołują choroby - są wszechobecne. Najwięcej szkodliwych substancji chemicznych w postaci metali ciężkich, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, które trudno  się rozkładają i długo pozostają w środowisku, wytwarza przemysł. Lotne związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia unoszone są przez powietrze  i opadają tysiące kilometrów od miejsca emisji. Przyswajają je rośliny jadalne, ponadto asfalt, spaliny, paliwo, farby ,lakiery, wyziewy ze ścieków powodują, że gromadzimy po kilka kilogramów dioksyn rocznie. Spożywamy wysoko przetworzoną żywność,większość produktów  zawiera środki konserwujące, produkty transportowane z odległych miejsc, poddawane  pasteryzacji, często  genetycznie modyfikowane. Brak czasu powoduje, że korzystamy z fast foodów czyli szybkiego jedzenia. Prawie w każdym produkcie spożywczym jest cukier a ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie. Organizm żeby obniżyć poziom cukru we krwi stymuluje trzustkę do produkcji insuliny. Ponieważ spożywamy go zdecydowanie za dużo nasza trzustka pracuje bez przerwy. Prowadzi to do otyłości, chorób metabolicznych (cukrzyca) i chorób układu krążenia. Konserwanty, barwniki, aromaty, substancje wzmacniające smak i zapach, pestycydy,  herbicydy w owocach i warzywach, antybiotyki i hormony w mięsie, spulchniacze i ulepszacze w pieczywie. To wszystko zatruwa nasz organizm.
    Niedobór substancji odżywczych w pokarmie kupowanym w marketach nie dostarcza nam wysokowartościowej żywności zawierąjacej odpowiednią  ilość makro i mikroelementów, witamin i aminokwasów czyli 22 naturalnych białek. Taka żywność jest rodzajem paszy, którą “napychamy” swój żołądek, to jak żywność z kuchni mikrofalowej nie mająca nic wspólnego z pełnowartościową żywnością.
Wątroba jest największym laboratorium naszego organizmu i  oczyszcza  organizm z toksycznych substancji. Każdy z nas zauważył, że jeżeli mamy około 40-tki to nasza wątroba nie funkcjonuje już prawidłowo, często występują wzdęcia. Oznacza to,że wątroba jest zanieczyszczona i ma coraz bardziej ograniczone  możliwości enzymatyczne. Wraz ze starzeniem się spowolnieniu ulegają procesy biochemiczne naszego organizmu. Spowolnienie tych reakcji powoduje,że nasz organizm staje się coraz bardziej zakwaszony, a jeżeli odczyn  organizmu jest kwaśny tworzą się idealne warunki do rozwoju stanów zapalnych, które z kolei są pożywką do powstawania procesów nowotworowych. W tej sytuacji dużo złego powoduje cukier ponieważ jest pożywką dla komórek nowotworowych. Zwiększone zapotrzebowanie na słodycze oznacza obecność drożdży w przewodzie pokarmowym.
   Niezwykle istotna jest przemiana materii czyli wypróżnienia. Zaparcia powodują zatrucie organizmu. Jeżeli wypróżniamy się raz w tygodniu w naszych jelitach gromadzą się resztki pokarmowe. Zalegajace resztki pokarmowe ulegają procesowi gnilnemu, którego efektem jest wydzielanie toksyn. Toksyny zatruwają nasz organizm a objawia się to między innymi bólami migrenowymi głowy, bólem kości, mięśni, stawów.
Dlaczego obecnie obserwuje się tak duży odsetek występowania raka jelita grubego? 

    Ponieważ nasza dieta zawiera za mało błonnika i masy kałowe nasączone chemią spożywczą najdłużej zalegają w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Bardzo ważna jest również rola jelita cienkiego ponieważ tutaj znajdują się kosmki jelitowe, które maja za zadanie przyswajanie substancji odżywczych z pokarmu. Jeżeli kosmki jelitowe są zaśluzowane i posklejane nie spełniają swojej podstawowej funkcji stąd niedowartościowanie organizmu w substancje odżywcze.

 Świetnym przykładem jest tutaj osteoporoza czyli upośledzenie wchłaniania wapnia. Proszę zauważyć ,że nie zmieniamy diety ograniczając w pewnym wieku produkty zawierające wapń. Wapń jest niezwykle potrzebny ponieważ bierze udział w wielu procesach biochemicznych. Jeżeli nasz organizm nie otrzymuje wapnia ponieważ nie przyswaja go przewód pokarmowy to na potrzeby prawidłowych procesów biochemicznych “ciągnie” wapń z kości. Jest to swego rodzaju “kanibalizm”.

               BŁĘDNE  KOŁO LEKÓW

Załóżmy, że mamy 100% zdrowia. Niewłaściwe odżywianie w XXI wieku powoduje,że zdrowie to tracimy. Po pewnym czasie mamy już około 75% zdrowia. Zażywamy okazjonalne antybiotyki, leki przeciwbólowe, przechodzimy infekcje, jesteśmy zmęczeni, miewamy nasilające się bóle głowy. W związku z tym mamy już około 50% zdrowia. Czas biegnie a my już regularnie zażywamy leki przeciwzapalne, stosujemy silniejsze antybiotyki, zwiększamy dawki leków. W naszym organizmie gromadzi się nadmiar substancji toksycznych, pojawiają się alergie i stany zapalne.
Na szczęście pozostaje nam jeszcze około 25% zdrowia. Na tym etapie “błędnego koła leków” jesteśmy już uzależnieni od wielu preparatów farmakologicznych na nadciśnienie, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zaczynają się choroby zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, choroby układu sercowo- naczyniowego, cukrzyca i wiele innych, które w konsekwencji doprowadzają do naszego zgonu.
 
             dr. W. Urbaczka - lekarz medycyny, spec. chorób dziecięcych, zajmujący się medycyną holistyczną i naturalną (fragment wykładu)

Bardzo ważną sprawą jest to,że na drogę zdrowienia, która zatrzyma procesy chorobowe i starzenie możemy wejść w każdej chwili naszego życia.
Oczywiście będzie lepiej wejść na nią w wieku 20-30 lat stosując pełną profilaktykę chorobową niż w wieku 60-70 lat kiedy już “zapracowaliśmy sobie “ na wiele chorób.
Najważniejsze jest jednak to, że na drogę zdrowienia możemy wejść w każdej chwili naszego życia.